You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Завантаження...

У тарілках українців усе частіше опиняються генетичні продукти

Статті | Вплив вітамінів та продуктів харчування на організм людини | У тарілках українців усе частіше опиняються генетичні продукти

Самі того не підозрюючи, українці щодня вживають трансгенні картоплю, ковбасу, хліб і цукерки. щоправда, чиновники переконані, що диво-рослин у країні немає, а тому масштаби їхніх посівів не контролює ніхто, пише журнал Кореспондент.

В Україні вже десять років вирощуються трансгенні цукровий буряк та кукурудза. А за даними заступника директора Міжнародного інституту клітинної біології Національної Академії наук України Миколи Кучука, третина сої, що сьогодні вирощується в Україні, генетично модифікована.

Однак офіційного дозволу на вирощування таких культур держава не дає, вважаючи їх небезпечними для здоров’я. "У нас офіційно не зареєстровано жодного трансгенного сорту", - стверджує головний фахівець відділу насінництва Міністерства аграрної політики Сергій Ілюченко.

Один з головних аргументів проти ГМ-продуктів в Україні - відсутність надійних тестів на їхню безпеку. До того ж чиновників лякають висновки деяких учених: споживання людиною трансгенної провізії призводить до змін на генному рівні, алергій, отруєнь, придушення імунної системи.

"Усі ми не раз їли транс генні продукти, просто про це не знаємо. Адже жоден український виробник на упаковці не пише про те, що в них застовані генетично-модифіковані організми (ГМО). А держава за виконанням цих норм не стежить", - констатує президент Української асоціації прав споживачів Олег Самчишин.

До того ж не контролюється і якість трансгенного насіння, що потрапляє до України. "Ніхто навіть не може перевірити, чим засіяні поля фермерів, - зазначає директор Волинського інституту агропромислового виробництва Віталій Пахольчук. - Або тими сортами, що є в реєстрі або тими, що вони роздобули за дешево. А що говорити про генетично модифіковані?".

Українське законодавство вирощування трансгенних рослин не дозволяє, однак і не забороняє: в Україні немає закону, який би регулював питання поширення ГМ. Законопроект про біобезпеку парламент розглядає з 2001 року, однак дотепер його не прийняв.

Трансгенні рослини мають як противників, так і прихильників. Плюси ГМО очевидні: у більшості сортів - високий врожай, стійкість до шкідників. Заступник директора інституту клітинної біології Микола Кучук вважає картоплю, оброблену хімікатами, більш шкідливою, ніж ГМО. "Ми ж знаємо, як у нас бабусі труять жука? Половину хімікатів на колорадських жуків, половину на себе", - нарікає він.

За словами вченого, перевагу трансгенних рослин уже давно оцінили закордоном. У цілому кількість посівів ГМ-рослин в усьому світі торік склала 102 млн гектарів, і це на 12 млн більше, ніж у 2005 році.

Лідерами з вирощування ГМ вважаються США (54,6 млн га), Аргентина (18 млн га), Бразилія (11,5 млн га). А в Європі за кількістю трансгенних культур лідирують Румунія й Італія (по 0,1 млн га).


   (032) 241 8888
   (097) 241 8888
   (095) 241 8888

   У нас Ви можете перевірити наявність лікарського засобу в аптеках та дізнатися його ціну не виходячи з дому.

   Аптечна довідка